Współpraca

Polana

Szkło hartowane

Szkło hartowane (ESG) to szkło płaskie (zwykle typu Float lub Optiwhite), które poddane zostało procesowi obróbki podnoszącej znacznie jego wytrzymałość. Proces hartowania polega na nagrzaniu tafli do bardzo wysokiej temperatury (620–680°C), a następnie na jej gwałtownym wystudzeniu. Na skutek tego zabiegu dochodzi do zmiany wewnętrznej struktury szkła. Nie wpływa to na jego wygląd, ale staje się bardziej sprężyste i ma około sześciokrotnie wyższą wytrzymałość mechaniczną i termiczną niż zwykłe szkło Float.

Zahartowanie szkła znacznie zwiększa też bezpieczeństwo jego użytkowania. Kiedy zwykła szyba ulegnie stłuczeniu, rozpada się na duże, ostre kawałki, którymi bardzo łatwo się zranić. Jest to zagrożenie dla ludzi np. w ruchliwych budynkach użyteczności publicznej. Dzięki odmiennemu niż w zwykłej szybie układowi naprężeń szkło hartowane – w przypadku stłuczenia – rozpada się na drobne, obłe „okruchy”, którymi nie sposób się skaleczyć. Z tego względu jest znakomitym, bo bezpiecznym materiałem na wielkopowierzchniowe przeszklenia.

Czym jest szkło hartowane?

Ze względu na swoje właściwości szkło hartowane ma szerokie zastosowanie przy produkcji takich urządzeń, jak samochody czy sprzęt AGD. Jest nieodzowne w sektorze budowlanym. To praktycznie jedyny materiał, jakim można posłużyć się tam, gdzie wymagane są bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa, np. przy tworzeniu elewacji budynków czy pasaży dla pieszych. Szkło hartowane wykorzystywane jest także w meblarstwie i architekturze wnętrz. Jest wytrzymałym materiałem na blaty stołów, kabiny prysznicowe, balustrady czy szyby w drzwiach przesuwnych.

Szkło hartowane POLANA tworzone jest pod kątem indywidualnych zapotrzebowań klienta. Możemy poddać hartowaniu każdy rodzaj szkła płaskiego o grubości 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 19 mm, przyciętego do wskazanego przez Klienta kształtu. Szkła hartowanego nie można poddawać wierceniu czy fazowaniu, dlatego zapotrzebowanie na taką obróbkę należy zgłosić przed zahartowaniem. Gotowe tafle możemy za to wypiaskować, ozdobić trwałym nadrukiem lub pomalować na dowolny kolor.


W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu

* pola wymagane